Decyzje środowiskowe
Decyzje środowiskowe są obligatoryjnym elementem procesu w odniesieniu do części przedsięwzięć – mogących potencjalnie i zawsze znacząco oddziaływać na środowisko.
Realizacja przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko lub mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko wymaga uprzedniego uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Decyzja ta określa środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia i jest wymagana przed uzyskaniem całego szeregu decyzji administracyjnych oraz dokonaniem czynności określonych w przepisach prawa.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach może zostać wydana, w zależności od rodzaju przedsięwzięcia oraz woli organu, po przeprowadzeniu oceny oddziaływania na środowisko lub bez takiego postępowania. Istotność zarówno samej decyzji, jak i przebiegu postępowania związana jest z wiążącym charakterem decyzji i konsekwencjami, jakie niesie ona dla wnioskodawcy. Bez względu na powyższe należy wskazać, iż decyzja ta ma charakter prewencyjny w stosunku do dalszego sposobu korzystania ze środowiska zarówno na etapie realizacji, eksploatacji, jak i likwidacji przedsięwzięcia. Ów charakter prewencyjny wiąże się z faktem, że korzystanie ze środowiska obarczone jest ryzykiem wyrządzenia w nim szkody i co za tym idzie, wysokimi kosztami rekultywacji.